Differences between revisions 1 and 2
Revision 1 as of 2012-02-24 14:23:59
Size: 733
Editor: sarkoci
Comment:
Revision 2 as of 2012-02-24 17:23:03
Size: 3533
Editor: sarkoci
Comment: rozpisane
Deletions are marked like this. Additions are marked like this.
Line 1: Line 1:
= Varíme z ortuti - zdravo, rýchlo, lacno = = Varíme z ortuti, zdravo, rýchlo a lacno =
Line 3: Line 3:
Spisovateľ, grafik alebo básnik práve zasadol za svoj pracovný stôl. Pravou rukou vytiahol zásuvku a z nej zväzok s materiálmi na ktorých v poslednej dobe pracuje. Našiel ich presne v tom stave v ktorom ich včera zanechal. Okrem práce, ktorú na nich urobil včera je v nich vidno celú históriu postupného pripisovania, prepisovania, pridávania a škrtania. V tých papieroch je celá história zmien, ktoré kedy vykonal. Má to jednu výhodu: ak niekedy nadobudne pocit, že pred mesiacom sa jeho práca nachádzala v lepšom stave než dnes dnes, môže sa k stavu z pred mesiaca okamžite vrátiť a nadviazať naň. Spisovateľ, grafik alebo básnik práve zasadol za svoj pracovný stôl. Pravou rukou vytiahol zásuvku a z nej zväzok s materiálmi na ktorých v poslednej dobe pracuje. Našiel ich presne v tom stave, v ktorom ich včera zanechal. Okrem práce, ktorú na nich urobil včera je v nich vidno celú históriu postupného pripisovania, prepisovania, pridávania a škrtania. V tých papieroch je celá história zmien, ktoré doteraz vykonal. Má to jednu výhodu: ak niekedy nadobudne pocit, že pred mesiacom sa jeho práca nachádzala v lepšom stave než dnes dnes, môže sa k stavu z pred mesiaca okamžite vrátiť a nadviazať naň.
Line 5: Line 5:
Programátor práve zasadol za svoj počítač. V editore otvoril zdrojový kód projektu na ktorom v poslednej dobe pracuje. Našiel ho presne v tom stave, v ktorom ho včera zanechal. Programátor, na rozdiel od svojho kolegu spisovateľa, grafika alebo básnika, nevidí v akom stave sa projekt nachádzal pred týždňom alebo pred mesiacom. Programátor je nervózny: ešte predvčerom bol program funkčný ale včera doň začal pridávať novú funkcionalitu v dôsledku čoho program znefunkčnil. Akoby to nestačilo, programátor sa začal v zmenách zamotávať a v strese zaniesol do kódu ešte ďalšie chyby. Čo by dal programátor za to, keby sa mohol vrátiť k predvčerajšej verzii kódu. Dalo by sa to spraviť, keby si programátor jednotlivé verzie zálohoval. Lenže zálohovanie je prácne a len málo kto má disciplínu dostatočne silnú na to, aby zálohoval pravidelne. Náš programátor by to mal na svete oveľa jednoduchšie, keby používal nejaký [[http://en.wikipedia.org/wiki/Revision_control|systém správy verzií]]. Napríklad [[http://en.wikipedia.org/wiki/Mercurial|mercurial]].
Line 6: Line 7:
Táto stránka je písaná pre tých, ktorí Mercurial nikdy nevideli v akcii ale potrebujú ho používať. Hlboké porozumenie ktorémukoľvek systému správy verzií (zďaleka nie len Mercurialu) vyžaduje uchopenie veľkého množstva abstraktných pojmov. Vďaka tomu začiatočník snažiaci sa preniknúť k podstate trpí. [[http://en.wikipedia.org/wiki/John_Amos_Comenius|Komenský]] vraj hovorieval, že učiači sa človek si najprv osvojí prízemné aspekty veci a až potom (ak vôbec) je pripravený začať o veci rozmýšlať. Pretože s týmto názorom súhlasím, a pretože Mercurial je z mojho hladiska iba nástroj, rozhodol som sa napísať tento tutoriál, ktorý celú problematiku Mercurialu vysvetluje na niekoľkých jednoduchých receptoch. S takýmto prístupom k vysvetlovaniu vecí polemizuje názor, podľa ktorého je redukcia akéhokoľvek problému na sadu receptov neprípustná trivializácia vhodná nanajvýš tak pre cvičené opice. Názor je to síce stále menej populárny, je na ňom však veľký kus pravdy. A preto... ak čitateľa tutoriál uráža je to neklamný znak, že tento text nie je určený preňho. Jemu odporáčam nazrieť do niektorého spomedzi tisícok iných online textov, ktoré mercurial vysvetlujú na civilizovanej úrovni.
Line 7: Line 9:
=== Založenie nového repozitára === === Založenie nového repozitára (init) ===

=== Zazálohovanie stavu repozitára (commit) ===

=== Úmyselné rozvetvenie histórie (branch) ===

=== Úmyselné zvetvenie histórie (merge) ===

=== Založenie vzdialeného repozitára na bitbuckete ===

=== Prenos komitov z lokálneho repozitára na vzdialený (push) ===

=== Prenos komitov zo vzdialeného repozitára na lokálny (pull) ===

Varíme z ortuti, zdravo, rýchlo a lacno

Spisovateľ, grafik alebo básnik práve zasadol za svoj pracovný stôl. Pravou rukou vytiahol zásuvku a z nej zväzok s materiálmi na ktorých v poslednej dobe pracuje. Našiel ich presne v tom stave, v ktorom ich včera zanechal. Okrem práce, ktorú na nich urobil včera je v nich vidno celú históriu postupného pripisovania, prepisovania, pridávania a škrtania. V tých papieroch je celá história zmien, ktoré doteraz vykonal. Má to jednu výhodu: ak niekedy nadobudne pocit, že pred mesiacom sa jeho práca nachádzala v lepšom stave než dnes dnes, môže sa k stavu z pred mesiaca okamžite vrátiť a nadviazať naň.

Programátor práve zasadol za svoj počítač. V editore otvoril zdrojový kód projektu na ktorom v poslednej dobe pracuje. Našiel ho presne v tom stave, v ktorom ho včera zanechal. Programátor, na rozdiel od svojho kolegu spisovateľa, grafika alebo básnika, nevidí v akom stave sa projekt nachádzal pred týždňom alebo pred mesiacom. Programátor je nervózny: ešte predvčerom bol program funkčný ale včera doň začal pridávať novú funkcionalitu v dôsledku čoho program znefunkčnil. Akoby to nestačilo, programátor sa začal v zmenách zamotávať a v strese zaniesol do kódu ešte ďalšie chyby. Čo by dal programátor za to, keby sa mohol vrátiť k predvčerajšej verzii kódu. Dalo by sa to spraviť, keby si programátor jednotlivé verzie zálohoval. Lenže zálohovanie je prácne a len málo kto má disciplínu dostatočne silnú na to, aby zálohoval pravidelne. Náš programátor by to mal na svete oveľa jednoduchšie, keby používal nejaký systém správy verzií. Napríklad mercurial.

Táto stránka je písaná pre tých, ktorí Mercurial nikdy nevideli v akcii ale potrebujú ho používať. Hlboké porozumenie ktorémukoľvek systému správy verzií (zďaleka nie len Mercurialu) vyžaduje uchopenie veľkého množstva abstraktných pojmov. Vďaka tomu začiatočník snažiaci sa preniknúť k podstate trpí. Komenský vraj hovorieval, že učiači sa človek si najprv osvojí prízemné aspekty veci a až potom (ak vôbec) je pripravený začať o veci rozmýšlať. Pretože s týmto názorom súhlasím, a pretože Mercurial je z mojho hladiska iba nástroj, rozhodol som sa napísať tento tutoriál, ktorý celú problematiku Mercurialu vysvetluje na niekoľkých jednoduchých receptoch. S takýmto prístupom k vysvetlovaniu vecí polemizuje názor, podľa ktorého je redukcia akéhokoľvek problému na sadu receptov neprípustná trivializácia vhodná nanajvýš tak pre cvičené opice. Názor je to síce stále menej populárny, je na ňom však veľký kus pravdy. A preto... ak čitateľa tutoriál uráža je to neklamný znak, že tento text nie je určený preňho. Jemu odporáčam nazrieť do niektorého spomedzi tisícok iných online textov, ktoré mercurial vysvetlujú na civilizovanej úrovni.

Založenie nového repozitára (init)

Zazálohovanie stavu repozitára (commit)

Úmyselné rozvetvenie histórie (branch)

Úmyselné zvetvenie histórie (merge)

Založenie vzdialeného repozitára na bitbuckete

Prenos komitov z lokálneho repozitára na vzdialený (push)

Prenos komitov zo vzdialeného repozitára na lokálny (pull)

KMaDGWiki: GitReceptar (last edited 2019-02-21 12:54:34 by sarkoci)